IV Kaszubski Konkurs Poetycki dla Uczniów Szkół Podstawowych „Poetyckie podróże po Kaszubach” „Mała szkoła o wielkim sercu dla kaszubszczyzny” – takiego wpisu do kroniki szkolnej dokonał jeden z jurorów konkursu, z czego niezmiernie się cieszymy. Mimo pewnego stresu i ogromnych przygotowań konkurs przebiegł bez problemów, a i opinie uczestników, opiekunów i gości były bardzo pochlebne, co jest największym podziękowaniem dla nas organizatorów oraz motywuje nas do ulepszania naszego konkursu w przyszłych latach. Konkurs odbył się 25 listopada 2011 roku, o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej w Męcikale. Odbył się w dwóch kategoriach: poezja własna i poezja recytowana. Na konkurs w obu kategoriach zgłosili się uczestnicy z następujących szkół: Brus, Męcikała, Kosobud, Wielkich Chełmów, Czyczków, Rokit, Leśna, Czapiewic. Na konkurs poetycki nadeszło łącznie 50 utworów napisanych w języku polskim i kaszubskim. Należy zaznaczyć, że w tej edycji po raz pierwszy nadesłano wiersze w jezyku kaszubskim napisane przez dzieci młodsze. Recytatorzy, których w obu grupach było 23, mieli przygotować po jednym utworze związanym z muzyką, instrumentami i dźwiękami kaszubskimi. Organizatorzy powołali dwa zespoły jurorów. Pierwszy w składzie: uczniowie KLO w Brusach na czele z panią Felicję Baska-Borzyszkowską, oceniali poezję własną. Drugi skład jury: Felicja Baska Borzyszkowska – nauczycielka języka kaszubskiego, Bogumiła Cirocka – redaktor Pomorskiego portalu społecznościowego „Nasze Kaszuby”, oceniali poezję w kategorii recytowanej. Przyznano następujące nagrody: POEZJA WŁASNA: - grupa młodsza (klasy II – III) Poezja w języku kaszubskim: - I mc. – Amelia Skórczewska, kl. IIb, SP im. Jana Pawła II w Brusach, op. Krzysztof Kłosowski - II mc. – Anna Żychska, kl. III, SP im. Bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, op. Anna Pestka - Wyróżnienie – Dominik Warnke, kl. III, SP im. Bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, op. Anna Pestka Poezja w języku polskim: - I mc. – Klaudia Pilacka, kl. Ia, SP im. Jana Pawła II w Brusach, op. Barbara Piotrowska - II mc. – Magdalena Cupa, kl. III, SP im. Bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, op. Anna Pestka - III mc. – Bartosz Kosiedowski, kl. III, SP Męcikał, op. Anna Różek - Wyróżnienie – Wiktoria Glaubert, kl. II, SP Męcikał, op. Anna Różek - grupa starsza (klasy IV – VI) Poezja w języku kaszubskim: - I mc. – Natalia Zblewska, kl. Vb, SP im. Jana Pawła II w Brusach, op. Karolina Peplińska - II mc. – Bartosz Kobus, kl. V, SP Wielkie Chełmy, op. Iwona Szynwelska - III mc. – Justyna Leszczyńska, kl. V, SP Wielkie Chełmy, op. Iwona Szynwelska Poezja w języku polskim: - I mc. – Katarzyna Szmaglik, kl. VIa, SP im. Jana Pawła II w Brusach, op. Karolina Peplińska - II mc. – Sandra Hamerska, kl. IV, SP Męcikał, op. Anna Różek - III mc. – Oliwia Zmuda – Trzebiatowska, kl. V, SP im. Bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, op. Anna Pestka - Wyróżnienie – Magdalena Gruchała, kl. V, SP w Rokitach, op. Bożena Labuda
POEZJA RECYTOWANA: - grupa młodsza: - I mc. – Natalia Kiedrowska, kl. II, SP im. Bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, op. Anna Pestka - II mc. – Karolina Jankowska, kl. III, SP Wielkie Chełmy, op. Iwona Szynwelska - III mc. – Wiktoria Kantrzonka, kl. III, SP im. Jana Pawła II w Brusach, op. Karolina Peplińska - grupa starsza: - - I mc. – Alicja Czarnowska, kl. VI, SP im. Bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, op. Anna Pestka - - II mc. – Agata Pestka, kl. IV, SP im. Bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, op. Anna Pestka - III mc. – Wiktoria Szyngwelska, kl. V, SP Wielkie Chełmy, op. Iwona Szynwelska Wszystkim nagrodzonym, wyróżnionym i biorącym udział w poetyckich zmaganiach serdecznie gratulujemy, dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne edycje konkursu. Tego dnia rozstrzygnięty został również Szkolny Konkurs na najciekawszy instrument kaszubski „Rëńczôk”. Uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Męcikale wykonali 11 instrumentów, z których nagrodzono następujące osoby: I miejsce – Marcin i Patryk Hamerscy II miejsce – ex aequo Michalina Szulc i Julia Gierszewska III miejsce – Michał Leszczyński Temat tego konkursu znakomicie wpisał się w IV Kaszubski Konkursu Poetyckiego dla Uczniów Szkół Podstawowych „Poetyckie podróże po Kaszubach” , którego myślą przewodnią była muzyka, instrumenty i dźwięki związane z Kaszubami. Prace uczniów można było podziwiać podczas konkursu poezji. Konkurs tegoroczny cieszył się znacznie większym zainteresowaniem niż przed rokiem. W przerwach konkursu recytatorskiego zaproszeni goście mogli poczęstować się chlebem ze smalcem i miodem własnej produkcji oraz pysznym „kuchem”, który specjalnie na tę okazję przygotowali rodzice uczniów. W przerwie uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w stroju Kaszubki lub Kaszuba, co cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Można było także obejrzeć wystawę instrumentów „Rëńczôk” wykonanych przez uczniów SP w Męcikale oraz wielu innych kaszubskich instrumentów, które tego dnia stanowiły sedno dekoracji i konkursu.
Nagrody sponsorowali: - Urząd Miasta i Gminy Brusy - Szkoła Podstawowa w Męcikale - Rada Rodziców przy SP w Męcikale - Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie w Brusach - Pizzeria „Pablo” z Brus - Przewodnicząca Rady Rodziców Bogumiła Szulc - Radny Marek Daniłko - Redakcja gazety „Czas Chojnic” Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc i przybycie na konkurs. Do zobaczenia w przyszłym roku. Patronat medialny nad konkursem objęły: - Gazeta „Czas Chojnic” - Pomorski portal społecznościowy „Nasze Kaszuby”
| Pierwszy uczestnik w kategorii recytacji - Bartek Teca |
| Uczniowie SP w Mecikale nagrodzeni w konkursie na instrument kaszubski "Rëńczôk" |
| Zastępca Burmistrza Brus Krzysztof Gierszewski wręcza nagrodę za I miejsce Annie Skórczewskiej |
| Przewodnicząca Rady Miejskiej w Brusach Beata Zblewska podczas wręczania nagrody Sandrze Hamerskiej |
| Wspólne zdjecie nagrodzonych, gości, jurorów i organizatorów | Nagrodzone wiersze: (Sandra Hamerska, kl. IV, SP Męcikał, gr. starsza) Diabelskie skrzypce A tam w kącie, co za licho? Wcale nie chce siedzieć cicho. Kukła to czy leśny skrzat? Instrument taki, co zadziwia świat. Diabelskie skrzypce to przecie! Na Kaszubach o tym wiecie. W zespole ludowym grają, A dzieci przy nich pięknie śpiewają. Tańczą w parach kosedera, Zaś rodziców duma rozpiera. ( Wiktoria Glaubert, kl. II, SP Męcikał, gr. młodsza)
Instrumenty Kaszuby to region bardzo muzykalny, instrumentów mamy więc wiele. W każdą niedzielę po kościele spotykamy się w izbie i gramy na: skrzypcach, klekotkach, rzępielu, burczybasie i krzywym rogu. Gdy już księżyc za oknem świeci, czas do domu wracać, by muzykalności uczyć nasze dzieci… By i za 100 lat spotkać się w izbie i dalej grać. ( Bartosz Kosiedowski, kl. III, SP Męcikał, gr. młodsza) Klekotka Klekotka Maskotka to dopiero robotka. Młotka nie użyjesz, kiedy zęby myjesz, ale klekotka wydobywa dźwięki w rytm każdej piosenki. Raz klekocze głośniutko, a raz bardzo cichutko. I szepcze ci do uszka, jakby brzęczała muszka. Dźwiękiem do snu utuli każdego maluszka (Klaudia Pilacka, kl. Ia, SP Brusy, gr. młodsza) Muzyka
Muzyka rozbrzmiewa wszędzie. Nigdy nie zniknie, zawsze już będzie. Łatwo wpada do ucha, Każdy chętnie jej słucha. Śpiew ptaków, szum morza I nawet zegar, który tyka To wszystko jest muzyka. (Magdalena Cupa, kl. III, SP Czyczkowy, gr. młodsza)
Diabelskie skrzypce Co tak pięknie gra? Czy to w polu hula wiatr, Czy to śpiewa ptak? Czy to szumi rzeka? Zastanawia się poeta. Nie! Gdzieś w oddali, Czy na ganku, czy na sali Panowie na diabelskich skrzypcach grali. Grali pięknie, grali cudnie. I zapewne nie było to nudne. Panie w skrzypce zapatrzone I ich kształtem zachwycone. Poklaskując w rytm muzyki Nuciły cicho melodyjki (Katarzyna Szmaglik, kl. VIa, SP Brusy, gr. starsza) Wesołe instrumenty Kto tam tak nadęty? To burczybas uśmiechnięty. Wszystkim wkoło „popiarduje”, Ale smrodku nikt nie czuje. Skrzypki piszczą że aż strach, Aż perkusja pęka w szwach. Tam tamburyn z talerzami, Dzwoni lekko gdzieś nad nami. Zaś perkusja w kącie stoi, Dziś nie dudni, bo się boi. Widzę pana w kapeluszu, Który skacze wkoło uszu. To te diable skrzypce, takie z brodą, Które tańczyć już nie mogą. Zawsze skocznie podskakują, Gdy muzykę tylko czują. Jest to żywioł dla nas wielki, Wszystko dzwoni jak butelki. Hej! Rozejrzyj się dziś wkoło Spójrz jak wszystkim jest wesoło. (Oliwia Zmuda Trzebiatowska, kl. V, SP Czyczkowy, gr. starsza) *** Nutki, nutki, złote nutki Topcie wszystkie nasze smutki. Niechaj wkoło jest wesoło Wiwat, wiwat nasza szkoło! Kaszubska melodia buduje obyczaje Rośnie jak my i w nas zostaje. Trwale wyryte w sercach wspomnienia Jak pięciolinia bez cienia zwątpienia, Iż to, co w niej drzemie, to chwile pragnienia. By być, trwać i mieć nadzieję, Jak ta nutka kaszubska, co ma swoje dzieje.
(Magdalena Gruchała, kl. V, SP Rokity, gr. starsza) Czarodziejska muzyka W świecie muzyki wiele instrumentów jest, Lecz najlepiej te tradycyjne mieć. Gdy w skrzypeczkach struna drga, Melodie serca i duszy gra. Dźwięczy w uszach fujarki ton, Przypomina piękno kaszubskich łąk. Pasterze dmą w bazunę swą, Gdy sąsiadom wiadomość ślą. Silne ręce, mocny chwyt Za koński włos i wody łyk… Gdzieś burczybas męczy się I łańcucha słychać chrzęst. W kaszubskich instrumentach wiele mocy jest Radość życia i marzeń też. (Amelia Skórzewska, kl. IIb, SP Brusy, gr. młodsza) Skrzëpice Mòje skrzëpice są jak wiater, Niosą spiéw ze wszëtczich stron. Jô òd rena na nich gróm Wëbrzmiéwóm piãkny tón. A na dole rzéczka szëmi, Ptôszãcy spiéw grzëmi. Wicher szëmi, trzeszczi bór, Szëmocą lëstë w bòrze. Grómczi spiéw ze wszëtczich strën Niesą skrzëpice mòje. (Dominik Warnke, kl. III, SP Czyczkowy, gr. młodsza)
Co to je Òna pas mô jak òsa Je brunô, dłëgô, lsni sã Jô czãsto na ni gróm. Strënë mòcno mô napiãté A ji zwãczi są przepiãkné. Słëchac kòżdi ji chce, Stark i dzecã w szkòle. Mòżna słëchac ji w cëszë, Mòżna czëc ji zwãczi w dëszë. Grac kòżdi na ni mòże, Jeden lepi, drëdzi gòrzi. (Natalia Zblewska, kl. VB, SP Brusy, gr. starsza) Kaszëbsczi jinstrumeńtë Cos mie w dëszë grô I z tégò sã cëszã Jinstrumeńtë kaszëbsczi piãkno grają I redotã mie sprawiają Mùzykùje, żnie, rzępoli, Czasã jaż téż fizgòli. Kaszëbi na jinstrumeńtach grają I czasã do tégò spiéwają. Chto kaszëbsczégò mô dëcha Témù wiedno grô mùzyka Doma, w lese, twò, tam Wiedno spiéwó, wiedno gróm. (Bartosz Kobus, SP Wielkie Chełmy, gr. starsza) Kòncert na łące Zwierzãta skôkałë na łące Czedë piãkno swiécëło słuńce. Swiérszcze na skrzëpicach grałë, Pszczołë i bączki mùzyką czerowałë. Z dalek je czëc zwãczi, To są céńczé pipë jãczi. Dzecë baro jich słuchałë, I piesniã zaspiéwałë. Kùncert ten béł baro snôżi, Spiéwôł i skôkôł kòżdi: môłi i dużi. Pszczołë, mùchë, bączki, swiérszcze, Wcyg jim je mało mùzyczi eszcze. Słuńce chòwô sã za lasã, Żabë spiéw zaczãłë basã. I tak głosno rechòtałë Jaż wszëtczich do spikù pòùkłôdałë. (Justyna Leszczyńska, SP Wielkie Chełmy, gr. starsza) Mùzykantë Klekòtka jak môłô kòtka. Bawi sã w piôskù nibë grzechòtka. Fika, skôka jaż kòzła złapa. Mëmka córce włosë splôtô. A tam w dalé spiéwô piésniã tatkò. Razã so tak mùzykùją, pòspiwùją, pòtùńcują! Wnet harmoniã wëcygają Piãkné nótë wëgriwają. W rãce dërchã grô klekòtka, Ta co je jak môłô kòtka.
|