Akt nadania praw miejskich wsi Brusy został wręczony przez Zastępcę Przewodniczącego Rady Państwa Ob. Kazimierza Barcikowskiego na ręce ówczesnego Przewodniczącego Rady Narodowej Miasta i Gminy Ob. Henryka Narlocha podczas XX zwyczajnej sesji Rady Narodowej Miasta i Gminy w Brusach, która odbyła się 12 lutego 1988 r. Uchwała w sprawie utworzenia miasta Brusy w województwie bydgoskim podjęta została już 18 grudnia 1987 r. przez Radę Państwa w porozumieniu z Radą Ministrów i weszła w życie z dniem 1 stycznia 1988r.Podczas sesji Rady podjęto uchwałę o ustanowieniu herbu miasta Brusy, a ówczesny Naczelnik Gminy Waldemar Bruski został powołany na stanowisko Naczelnika Miasta i Gminy w Brusach, piastując ten urząd do 1990r.
W dniach 4-6 lipca br. w Brusach obchodzono z tej okazji XX rocznicę Nadania Praw Miejskich. Uroczystości rozpoczęto Sesją Rady Miejskiej, w której udział wzięli zaproszeni goście. Wśród nich byli: w imieniu Wojewody Pomorskiego Romana Zaborowskiego - Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzioziemców – Bernard Mathea, Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego – Kazimierz Stachurski, Zastępca Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego – Dariusz Skarżyński, radny Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego – Andrzej Rostkowski, a także Przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnicach – Mirosław Janowski i Zastępca Burmistrza Miasta Chojnic – Jan Zieliński.
|
Otwarcie obrad przez Przewodniczącego Rady Miejskiej. |
|
Powitanie radnych i gości. |
Na uroczystej sesji podjęto uchwałę i oświadczenie w sprawie upamiętnienia XX rocznicy Nadania Praw Miejskich Wsi Brusy.
OŚWIADCZENIE RADY MIEJSKIEJ W BRUSACH i BURMISTRZA BRUS
dla upamiętnienia XX rocznicy Nadania Praw Miejskich Wsi Brusy
Podczas uroczystych obchodów XX-lecia Miasta Brusy pragniemy wyrazić swoją dumę z możliwości pracy w tak pięknym i prężnie rozwijającym się miasteczku oraz podkreślić, iż Jubileusz ten jest wielkim świętem nie tylko miasta, ale i wszystkich mieszkańców miasta i gminy. To lokalna społeczność, a właściwie jej praca, zaangażowanie i przywiązanie do tradycji i kultury kaszubskiej, stanowi o sile i potencjale miejscowości. Aktywne zaangażowanie Mieszkańców w realizację zamierzeń życia kulturalnego, sportowego, gospodarczego i społecznego, jest niezwykle ważne i pomocne w działaniach samorządu lokalnego, za co serdecznie dziękujemy. Dla upamiętnienia XX rocznicy Nadania Praw Miejskich Wsi Brusy
my, Radni Rady Miejskiej w Brusach i Burmistrz Brus
wspólnie oświadczamy,
że będziemy dążyć do podejmowania mądrych i przemyślanych decyzji,
zgodnych z oczekiwaniami mieszkańców
oraz dbać o rozwój gospodarczy miasta, a tym samym całej gminy.
Będziemy dążyć do sprawnego zarządzania miastem i gminą
oraz pielęgnować jego wysoką pozycję.
Naszym założeniem jest to, aby Brusy
były miastem otwartym dla inwestorów i turystów.
Pragniemy, aby żyło się tutaj dostatnio i bezpiecznie.
Jednocześnie wyrażamy przekonanie,
iż w dobie liberalizacji prawa europejskiego,
opieka Patrona Miasta i Gminy Brusy Błogosławionego Józefa Jankowskiego
zapewni w naszej „małej ojczyźnie” trwałość wartości wynikających z religii chrześcijańskiej.
Burmistrz Brus Przewodniczący Rady Miejskiej
Radni Rady Miejskiej
|
|
|
|
Wystąpienie Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego - Bernarda Mathea, reprezentującego Wojewodę Pomorskiego Romana Zaborowskiego.
|
Delegaci z Urzędu Miasta Chojnice |
|
Przedstawiciele samorządu Ożarowa Mazowieckiego |
Po sesji odbyła się jubileuszowa gala w PMDK w Brusach, którą rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego Rady Miejskiej oraz odśpiewaniem hymnu państwowego.
Powitano przybyłych samorządowców: Posła na Sejm RP – Stanisława Lamczyka, Wicemarszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego – Jana Kleinszmidt, pełnomocnika Posła RP Piotra Stanke – Aleksandra Mrówczyńskiego, Radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego – Leszka Bonna, Przewodniczącego Rady Powiatu Chojnickiego – Stefana Kwiatkowskiego, Starostę Chojnickiego – Stanisława Skaja, Burmistrza Czerska – Marka Jankowskiego, Wójta Gminy Chojnice – Zbigniewa Szczepańskiego, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej– Danutę Grodzicką – Kozak, Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Andrzeja Dolnego oraz Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu – Janusza Kaczmarka.
Obecni byli także: Naczelnik Gminy Brusy sprzed okresu, kiedy Brusy były Miastem – Wacław Górny oraz Burmistrz Brus poprzedniej kadencji – Jerzy Fijas.
Nie zabrakło pełniącego do 1990 r. funkcji Przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej – Henryka Narlocha oraz byłych Przewodniczących Rady Miejskiej w Brusach: Andrzeja Wieckiego, Władysława Czarnowskiego i Zbigniewa Łąckiego.
Uroczystą mowę wygłosili: Burmistrz Brus – Witold Ossowski i Przewodniczący Rady Miejskiej – Robert Skórczewski, a Sekretarz Gminy – Mariola Rodzeń przybliżyła historię miasta Brusy przedstawiając prezentację multimedialną traktującą o jego rozwoju, przywiązaniu do tradycji i religii.
Wyróżnienia i nagrody czekały na osoby i stowarzyszenia, które przyczyniły się do tego, że miasto w okresie 20 lat prężnie się rozwijało, było przyjazne dla inwestorów i turystów, dla tych, którzy pielęgnowali jego tradycje, język śpiew oraz przywiązanie do wartości chrześcijańskich oraz tych, którzy wspierali samorząd w jego działaniach.
Spośród organizacji samorządowych działających na terenie miasta Brusy, okolicznościowe medale otrzymały stowarzyszenia:
- Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
- Miejskie Koło Ligi Obrony Kraju
- Stowarzyszenie Młodzi Archeolodzy
- Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS
- Zaborskie Towarzystwo Naukowe
- Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
- Parafialny Zespół „Caritas”
- Miejski Ludowy Klub Sportowy „Tęcza”
- Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Terenowe w Brusach
- Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejsko – Gminne Brusy
- Gminny Zarząd Związku Ochotniczych Straży Pożarnych
Za skuteczne promowanie Brus medale otrzymali:
- Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury
- Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie o/Brusy
- Wãdzëbôczi
- Bractwo Kurkowe
- Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące
Za wybitne osiągnięcia w sporcie indywidualnym medale otrzymali:
- Albin Kiedrowski
- Iga Mikutowicz
Spośród przedstawicieli biznesu wyróżniono następujące przedsiębiorstwa:
- Zakład Produkcji Spożywczej – Stefan Skwierawski
- Przedsiębiorstwo PHU „Nasza Chata” – Marek Zblewski
- Fungopol s.j. – Tadeusz Skórczewski, Jacek Cis- Bankiewicz
- PPHU Bruspol – Małgorzata Skurczewska
- Kowalstwo Artystyczne – Zbigniew Felski
- Floors spółka z o.o. – Andrzej Zielke
- Handel i usługi transportowe – Wojciech Brelski
- Instalacje grzewcze i sanitarne – Grzegorz Narloch
- Firma rodzinna „Wróblewski” – Technika grzewcza i wentylacyjna – Marian Wróblewski
- Kowalstwo – metaloplastyka – Tadeusz Cysewski
- Kowalstwo artystyczne „IW-EKOW” – Ireneusz Wielewski
- Evra Fish spółka z o.o. – Andrzej Klein
- Zakład rzeźnicko – wędliniarski – Wawrzyniec Gierszewski
- Szultka Sport & Fitness Equipment – Alina i Stanisław Szultka
- Centrum Handlowe „Skiba” – Eugeniusz Skiba
- PPHU Stoltman – Barbara i Zbigniew Stoltman
- Handel hurt detal – artykuły spożywczo – przemysłowe – Adam Turzyński
- Handel hurtowy i detaliczny – Bożena Turzyńska
- Zakład kamieniarski – Ryszard Ossowski
- Spółdzielcze Gospodarstwo Rolne – Józef Łangowski
Ponadto Burmistrz Brus wyróżnił 5 osób nagrodami specjalnymi – statuetką z rozwiniętymi skrzydłami, symbolizującą otwartość na wszelkie inicjatywy i gotowość do wyzwań.
Ksiądz Prałat Zdzisław Wirwicki został uhonorowany za 29- letnie duchowe przewodnictwo bruskiej wspólnocie parafialnej, za podkreślanie i wpajanie zasad moralnych, którymi człowiek powinien kierować się w życiu, za to, że tak chętnie całym sercem angażuje się we wszystkie ważne inicjatywy lokalne. Dzięki wytrwałości i zaangażowaniu Księdza Prałata w życie naszego miasta, kościół i jego otoczenie cieszą wszystkich pięknym wyglądem i służą wielu ludziom. Staranna oprawa Mszy Świętych i serdecznie głoszone Słowo Boże ubogacały przez te lata wszystkie nasze uroczystości, a członków bruskiej wspólnoty scalały i integrowały w realizacji wielu zamierzeń.
Józefowi Chełmowskiemu w uznaniu za kilkudziesięcioletnią pracę twórczą oraz bogatą i niepowtarzalną kolekcję prac, która wciąż na nowo intryguje i zachwyca wielu wrażliwych na sztukę ludzi. Dzięki Jego talentowi, osobistemu zaangażowaniu oraz twórczej pracy artystycznej nasze miasto znane jest w kraju, jak i poza jego granicami.
Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Krëbane” – zyskał uznanie za niemal trzydziestoletnią pracę na rzecz zachowania i kultywowania zaborskiego folkloru, przekazywanie z pokolenia na pokolenie języka kaszubskiego, obyczajów i tradycji, które pozwalają przywrócić mieszkańcom naszej ,,małej ojczyzny” poczucie tożsamości i przynależności oraz zachować kulturę naszego regionu, a także za wychowanie rzeszy młodych bruszan oraz promocję naszej miejscowości na całym świecie.
Bank Spółdzielczy w Koronowie Oddział w Brusach – został wyróżniony za aktywne uczestnictwo w życiu gospodarczym i społecznym naszej miejscowości, wspieranie rolników i przedsiębiorców, poprzez oferowanie atrakcyjnych i konkurencyjnych warunków i rozwiązań oraz włączanie się w lokalne inicjatywy i uroczystości.
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Brusach – otrzymała nagrodę za wieloletnią pracę Gminnej Spółdzielni na rzecz bruskiego społeczeństwa. Gminna Spółdzielnia zdobyła zaufanie rzeszy wiernych klientów poprzez konkurencyjność oraz różnorodność asortymentu, stając się przy tym wizytówką Brus, jest jednym z największych pracodawców, który ze swoimi punktami dociera w najdalsze zakątki naszej gminy, kierując się często dobrem mieszkańców, a nie tylko przesłankami ekonomicznymi. Dzięki pracy i zaangażowaniu Gminnej Spółdzielni handel, a tym samym cała gospodarka gminy Brusy, dynamicznie się rozwija.
Podziękowanie i przemówienie od Posła na Sejm RP - Stanisława Lamczyka...
oraz Wicemarszałka Województwa Pomorskiego - Mieczysława Struka
Nie zabrakło też urodzinowego tortu, którym częstowali Burmistrz Brus Witold Ossowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Brusach Robert Skórczewski
Po części oficjalnej odbył się koncert pt. „W krainie opery, operetki i musicalu” w wykonaniu solistów Polskiej Opery Kameralnej –prowadzony przez Kazimierza Kowalskiego, na który zaproszono wszystkich mieszkańców miasta i gminy Brusy.
W sobotę, 5 lipca uroczystości jubileuszowe odbywały się na stadionie miejskim, gdzie swoje umiejętności pokazały grupy dzieci i młodzieży z PMDK, zespoły: akordeonowy, dixielandowy oraz folklorystyczny „Paneszka”, zagrała orkiestra dęta i tańczyła grupa tańca nowoczesnego. Swój recital wyśpiewali Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, a gwiazdą wieczoru była Urszula z zespołem. Mieszkańcy miasta i goście do rana bawili się na zabawie tanecznej z zespołem „Wrak”.
W niedzielę, 6 lipca odprawiona została uroczysta Msza św. z okazji Jubileuszu. Udział wzięli w niej m.in. przedstawiciele organizacji samorządowych i stowarzyszeń z gminy Brusy z pocztami sztandarowymi, a także Poseł na Sejm RP – Stanisław Lamczyk. Podczas Mszy złożono kwiaty pod tablicą patrona miasta – Błogosławionego Ks. Józefa Jankowskiego.
Na okazję Nadania Praw Miejskich Brusom p. Jan Nakielski z Czyczków napisał wiersze, które wygłosił na uroczystej akademii w Domu Kultury w lutym 1988 roku, a do tej pory przechowywał w rodzinnym archiwum. Oto one:
„POŻEGNANIE”
Moja rodzinna wiosko!
Jestem wielce rad, że przyszedłem na ten świat
Nie gdzie indziej a w Brusach
Bo Brusy ładna wioska, piękne ma zalety
Warto by je podać we wszystkie gazety
Jako wieś kaszubska, chojną wśród lasów byłaś
Nam mieszkańcom służyłaś
Bez obrazy na bose nogi, chroniłaś nas od trwogi
A gdy przyszła klęska i trwoga
Ty nas wołałaś przez dzwony do Boga
Dzięki Ci za to, pochylamy czoło
Gdyż w naszej wiosce było rodzinnie i wesoło
A kiedy rozeszliśmy się w szeroki świat
Zawsze pamiętamy, że kto pochodzi z Brus
To nasza siostra, to nasz brat
Żegnaj, moja rodzinna wiosko
Życzę Ci w przyszłości wszystkiego dobrego
Żeby Cię omijały grozy, kłopoty i pokusy
W nowo przybranej szacie jako miasto „Brusy”.
Brusy, dnia 31 grudnia 1987 r.
„NARODZONE”
Jak to psianknie w życiu biwo
Ciedo w gora idze krziwo
Tak so unos w Brusach stało
Gdy sa trocha pomedykowało
W noc zylwestrową narodzone
Z wiosci na miasto przeistoczone
W smniechu, humorze i hałasie
Bo prawie Nowy Rok boł w czasie
Jako dziecko 1 stycznia narodzone
A dwanostego lutego ochrzcone
Żyj długo! Bez mankolii i stropsienio
Niech Ca pycha nie ogarnie
Żebos żoła w czystoscą i bezkarnie
Bo za grzychą czeko kara
Pamniante, nie splam, w Tobie wiara
Brusy, dnia 1 stycznia 1988 r.
„HERB MIASTA BRUSY”
Przyszedł na nas wielki czas
Że w herbie miasta „Brusy” jest gryf pomorski nasz
Swoją siłą i zręcznością moc nam pokazuje
I literę „B” alfabetu w szponach przytrzymuje
W otoczeniu drzew
Wygląda jak kaszubski lew
Przypomina pokoleniom młodym i starym
Niech idą w przyszłość z dobrym zamiarem
Na dodatek błękitne wody
Dają mnóstwo ducha i zgody
Taki jest nasz herb miasta i basta!
Brusy, dnia 12 lutego 1988 r.
Współorganizatorem obchodów był PMDK w Brusach.
Sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Koronowie Oddział Brusy, Evra Fish, Restauracja Pablo, Dobry Dach.
Patronat medialny nad uroczystością objęli:Radio Gdańsk, Gazeta Pomorska oraz portal Chojnice Info.
Patronat honorowy sprawował Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski.