WYNIKI GMINNEGO KONKURSU POETYCKIEGO O NAGRODĘ DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KOSOBUDACH
I. Na konkurs nadesłano 68 wierszy z siedmiu szkół podstawowych Gminy Brusy: Brus, Czyczków, Czapiewic, Leśna, Zalesia, Czapiewic i Kosobud. Dwa wiersze zdyskwalifikowano ze względu na przepisanie fragmentów z literatury. II. Wiersze oceniało jury w składzie:
1. Alina Rzepecka: mieszkanka Bydgoszczy, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy, poetka, autorka książki „Bezsenność”, prezes Klubu Literackiego Nauczycieli Pomorza i Kujaw.
2. Mirosława Peplińska: mieszkanka Chojnic, nauczycielka Gimnazjum w Brusach, polonistka, współautorka kilku almanachów poetyckich, członek chojnickiej grupy poetyckiej, współorganizatorka ogólnopolskich chojnickich zjazdów poetyckich.
3. Małgorzata Ostrowska: mieszkanka Brus, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kosobudach, poetka, autorka książki „Wykorzystać czas”, członek chojnickiej grupy poetyckiej, współorganizatorka ogólnopolskich chojnickich zjazdów poetyckich.
Jurorzy zgodnie stwierdzili, że poziom większości prac jest bardzo wysoki jak na tę kategorię wiekową. Gratulują autorom nadesłanych prac zdolności literackich, wrażliwości oraz wyobraźni twórczej. Z powodu dużej ilości nadesłanych wierszy w kategorii IV-VI, poza trzema nagrodami przyznano 10 równorzędnych wyróżnień.
Oto wyniki konkursu:
KATEGORIA KLAS II-III
I MIEJSCE: Dominika Gliszczyńska kl. III , S.P. Leśno, opiekun: Pani Iwona Butowska
II MIEJSCE: Dagmara Orzłowska kl. III , S.P. Leśno , opiekun: Pani Iwona Butowska
III MIEJSCE: Sandra Leszczyńska kl. III S.P. Kosobudy, opiekun: Pani Regina Rudnik
KATEGORIA klas IV- VI
I MIEJSCE: Anna Stoltman kl. IV b) S.P. Brusy, opiekun: Pani Izabela Błaszkiewicz
II MIEJSCE: Patrycja Peplińska kl. VI S.P. Kosobudy, opiekun: Małgorzata Ostrowska
III Miejsce: Angelika Chabowska kl. V S.P. Męcikał, Opiekun: Pani Anna Bartkowska
WYRÓŻNIENIA w kategorii klas IV-VI
Joanna Sikorska kl. VI S.P. Kosobudy, opiekun: Pani Małgorzata Ostrowska
Łukasz Czarnowski kl. IV S.P. Męcikał , opiekun: Pani Anna Bartkowska
Adriana Drobinska kl. V S.P. Czyczkowy, opiekun: Pani Krystyna Stoltmann
Dawid Niebrzydowski kl. IV S.P. Czyczkowy, opiekun: Pani Krystyna Stoltmann Magdalena Piotrowska kl. V a) S.P. Brusy, opiekun: Pani Izabela Błaszkiewicz
Zofia Dorawa kl. V S.P. Zalesie, opiekun: Pani Danuta Kłosowska
Katarzyna Drobińska kl. V S.P. Czyczkowy, opiekun: Pani Krystyna Stoltmann
Joanna Niebrzydowska kl. VI S.P. Czyczkowy, opiekun: Pani Krystyna Stoltmann
Michał Leper kl.V S.P. Czyczkowy, opiekun: Pani Krystyna Stoltmann
Sylwia Westfal kl. VI S.P. Czapiewice, opiekun: Maria Michalak- Kimel
Organizatorzy konkursu ( Małgorzata Ostrowska i Mirosława Wielinska) zapraszają wszystkich zwycięzców wraz z opiekunami do Szkoły Podstawowej w Kosobudach, na spotkanie poetyckie w dniu 29.03.2007 r. na godz. 1055, podczas którego nastąpi rozdanie nagród.
Organizatorzy dziękują za pomoc i życzliwość sponsorowi nagród: Panu Witoldowi Fryca- właścicielowi drukarni Hegard w Chojnicach.
Małgorzata Ostrowska
Poniżej wiersze nagrodzone:
KATEGORIA KLAS II-III
I MIEJSCE Dominika Gliszczyńska kl. III ,S.P. Leśno, opiekun: P. Iwona Butowska
Na naszym świecie jest coś pięknego nie wiem czy wiecie co to takiego? Jest to przyroda nasza jedyna, od której życie się rozpoczyna. Bez tej przyrody, bez tej mateczki nic nie miało swojej miseczki. Kto by nas karmił, kto dałby jeść, gdyby nie Ona, złóżmy jej cześć. Te piękne kwiatki, te małe ptaszki muszą rozkwitać na swe igraszki. Piękna ta woda co wokoło płynie bez niej na Świecie wszystko wyginie. Piją ją ludzie, piją zwierzęta, a nawet małe śliczne dziewczęta. Gdy o przyrodę będziemy dbać, możemy wtedy spokojnie spać. Świat będzie piękny i kolorowy wyobraź sobie go bez przyrody.
II MIEJSCE: Dagmara Orzłowska kl. III , S.P. Leśno ,opiekun: Iwona Butowska
… Wiosna już się obudziła i w przyrodzie zagościła Wszystko budzi się dokoła i rozkwita, i aż woła. Już skowronek zaświergotał, rolnik w polu zaczął siać. Drzewa pąki pokrywają, kwiatki główki wychylają. Przebiśniegi i przylaszczki patrzą na nas i się raźno uśmiechają. Żabki skaczą nad stawami i zmykają przed boćkami. Boćki gniazda poprawiają, no i młodych wyglądają. W lesie, w parku i w ogrodzie słychać śpiewy, trele, wrzaski. Bo to ptaszki, małe straszki tak się zgodnie uwijają nad budową swoich gniazd. Słychać je i tu, i tam, wszędzie głośno i wesoło, przyszła wiosna - mówię wam.
MIEJSCE III: Sandra Leszczyńska kl. III S.P. Kosobudy; opiekun: pani Regina Rudnik
Świat wokół nas.
Jest jak ptak co fruwa wokół nas To nasz świat. Kochany jeden jedyny świat. Wokół tego naszego świata krąży nasze całe życie, Jest takie piękne, cudowne i pełne niespodzianek jak świat wokół nas. Jest jeden jedyny świat i jedno jedyne życie.
KATEGORIA IV- VI I MIEJSCE: Anna Stoltman kl. IV b) S.P. Brusy; opiekun: Pani Izabela Błaszkiewicz
Idź do lasu W lesie już wiosna, czekają drzewa, karmione ciszą, sokami ziemi. Spójrz dookoła na błękit nieba co ptakom w locie pozwala śpiewać. Nie pędź tak szybko zobacz co tracisz, przystań na chwilę, by pod nogami biel przebiśniegów ujrzeć przez chwilę. Usianą liśćmi zieloną brzozę, ochocze mrówki i szybujący w błękit przestworza znajomy bocian. Las mówi, szepce czule, oddycha ciepłem wiosennego słońca. Idź więc do lasu) by choć przez chwilę poczuć to piękno, które nie ma końca.
II MIEJSCE: Patrycja Peplińska kl. VI S.P. Kosobudy; opiekun: Małgorzata Ostrowska
Koncert liści na wietrze
Wieje wiatr "oszołomiony". Gwiżdże i huczy, w jedną stronę i w drugą stronę. Biegnie i biegnie, wieje i wieje coraz mocniej i mocniej. W drzewa dmucha jak trębacz szalony. Liście szeleszcząc tańczą radośnie grane melodie, rwąc się w podróż szaloną na łąkę, na trawę zieloną. A wiatr nuci melodię złączoną liśćmi i trawą zieloną. Trawy jak wiolonczela naginają struny, a gałązki łamane szarpią nimi. I słychać niczym skrzypiec dźwięk. W jednej chwili milknie. Ucichł wiatr szalony. Oto kończy się koncert liści z wiatrem złączonych.
Miejsce III: klepsydra, Angelika Chabowska kl. V S.P. Męcikał; opiekun: Pani Anna Bartkowska
Wiersz o życiu Życie jest jednym pasmem niespodzianek. Kocham to uczucie, Gdy wraz ze słońcem budzi się ranek. Wszystko razem z wiosną budzi się do życia, Wtedy i ja wychodzę z ukrycia. Ujawniam swą radość razem z przyrodą. Jestem jak rzeka wraz z pędzącą wodą. Kocham to życie najmocniej na świecie, Pachnące tak cudnie złotym kwieciem. Gdy ptaki swą pieśń śpiewają Wszystkie te rzeczy cudem się stają. Niebo radością, słońce się śmieje, Wszystko w mej duszy wraz z wiosną pięknieje.
WYRÓŻNIENIA
DHARMA: Joanna Sikorska kl. VI S.P. Kosobudy; opiekun: Pani Małgorzata Ostrowska
Wiosenny świat Zima się skończyła. Wiosna już przybyła, W zielonej sukience, Z kwieciem wonnym w ręce. Drzewa zazieleni, Liskom futra zmieni. Motyle pobudzi. Rozweseli ludzi, Ptakom da piosenki, Ubogaci dźwięki.
Nawet Stwórca świata Radość w brodę wplata. Usta Mu się śmieją, Łezki szczęścia leją. Święci gonią chmurki, Robią w niebie dziurki. Przez te dziury w niebie. Pan Bóg śmieje się do Ciebie. A Karol Wojtyła pozdrowienia przesyła. Przesyła je śpiewem słowika I miłością, która nie znika.
A Ty nasza Wiosenko, Bądź długą piosenką. Która lód w sercach roztopi, A zamiast niego wsadzi kwiat konopi. Niech wiosenna radość przez cały rok płynie I żadnego z ludzi szczęście nie ominie. Życzę wszystkim wiosny przez całe życie, A dobroć z miłością niech będą w rozkwicie. Niech wszystkich radują skowronka trele, Tak by każdy każdemu był przyjacielem.
Łukasz Czarnowski kl. IV S.P. Męcikał ; opiekun: Pani Anna Bartkowska
Wiosna!
Widziałem wczoraj w blasku słońca skrawek błękitnej sukienki. Wiosna idzie! Wszystkie ptaki w moim lesie głośno o niej śpiewają piosenki. Wiosna idzie! A gdy przyjdzie serce mi pęknie, jak lód na rzece - z radości.
Adriana Drobinska kl. V S.P. Czyczkowy; opiekun: Pani Krystyna Stoltmann
Z wiosną Przyszła wreszcie wiosna Jestem więc radosna Kwiaty rozkwitają Drzewa ze snu wstają Bociany przylatują Wiosnę nam zwiastują Gniazda swe budują Zamieszkać w nich planują Wróbelki co tu z nami Przez zimę zostały Gdy o wiośnie się dowiadują Kożuszki swe zdejmują Uśmiechnięta sosna Kołysze się sama Bo ją promyk słońca Łaskocze od rana Chociaż przyszła ciepła wiosna Mnie się marzy lato Będę wtedy biegać Brzegiem plaży z tatą
Dawid Niebrzydowski kl. IV S.P. Czyczkowy; opiekun: Pani Krystyna Stoltmann
MATKA NATURA
Matka natura dużo nam daje ale bywa ,że nie zawsze nawzajem ona sprawia ,że świat pięknym się staje i rodzą się nowe obyczaje. Kiedy idę do szkoły rano widzę przyrodę wokół przybraną: Witaj wiosno, witaj kwiecie jakże pięknie jest na świecie nie zawsze to doceniamy kiedy ją zaśmiecamy. Przyroda to słońce, które w górze świeci i w piaskownicy bawiące się dzieci to trawa na łące zielona kwieciem przystrojona ziarno co kiełkuje głęboko w ziemi i wszystko o czym, nie wiemy ptaki by nie śpiewały i drzewa nie szumiały bez przyrody życie nudne byłoby nie wiadomo jakby się potoczyło , dlatego wdzięczni jesteśmy Tobie dla nas to przecież czyste zdrowie.
Magdalena Piotrowska kl. V a) S.P. Brusy; opiekun: Pani Izabela Błaszkiewicz
Pory roku
Wiosna Przyroda nie licha, lecz cicha. Przyroda to wielka przygoda, Tajemnicza jak zapalenie znicza... I gdy płomień się roznieca, Drzewa pąki puszczają, Ptaki śpiew zaczynają. Nagle cisza, ciemność spada, Słońce za chmury się zapada. Noc nadeszła, dzień już odszedł, Teraz „dziad" noc do nas podszedł... I już rano budzik dzwoni, A ten budzik to jest słońce, Bardzo, bardzo, bardzo gorące. Strumień spływa niebieski, Rosną kwiaty rozproszyły się troski...
Lato Nagle w przyrodzie coś się zmieniło, Ciepło, gorąco się w koło zrobiło. Nad stawem coraz więcej owadów się zbiera, I swym brzękiem wszystkich ludzi rozwesela. Kwiaty barwami swymi zachwycają, I do tańca motylki zapraszają. W sadach drzewa i krzewy swymi pąkami zadziwiają, I w coraz lepszy nastrój wprowadzają. Piękne już latają ptaki, A rozwijają się małe ssaki. W górach górale o swych smrekach opowiadają A ich kaszubi uważnie słuchają. Morza, rzeki, jeziora błękitem czarują, Dal wczasowiczów wypoczynek darują.
Jesień Maluje malarz pejzaż jesienny, a nie wiosenny? Co to się stało? Coś pospadało? Szare chmury, nawet pies jest szaro-bury. Nie wiem jak to opisać, w myślach się gubię... Bo deszcz wygląda jak potok, jak strumień. W lasach jest mokro, mchu coraz więcej, Tam jakieś zwierzę wodę ze stawu chłepcze. Rankiem jest piękna mgła i nie jest taka zła.. Nagle, burza i pioruny, cisza... Zamilkły wszystkie stworzenia... A w kałużach dużo wody Takiej zimnej dla ochłody.
Zima Teraz już jest biało, Już sople z dachów zwisają. Drzewa otulone biała pierzyną, Kry lodu po jeziorze płyną. Zbliża się Narodzenie boże, W bielusieńkim, lśniącym kolorze. Śnieg okrył cały świat. Już nie rośnie w polu kwiat. Wszystko na świecie śpi, I czeka na wiosenne ciepłe dni. Człowiek zmarznięty o wiośnie śni I dlatego dłużą mu się dni. Ale zima też chce żyć, I tak właśnie musi być! Na tle przyrody jest dziwny los człowieka, Bo on nigdy nie wie, co go jutro czeka...
Zofia Dorawa kl. V S.P. Zalesie; opiekun: Pani Danuta Kłosowska
Letnia ulewa
Przed chwilą słońce Nagle jest ulewa! Bije o ziemię, bije o drzewa, na szybach dzwoni i w rynnach śpiewa, w kałużach pluszcze letnia ulewa. I znowu ciepło, znowu ulewa W całym ogródku kałuże i woda... Po ścieżkach płyną srebrne strumyki....
Prędko!
Zbierajmy lśniące kamyki, porty budujmy tam gdzie płytkie morze. Tamy stawiajmy w ciepłym jeziorze. Puszczajmy łodzie, z listeczków gruszy nim ziemię znowu słońce zasuszy...
Katarzyna Drobińska kl. V S.P. Czyczkowy; opiekun: Pani Krystyna Stoltmann
Przygoda z przyrodą Wyszłam raz z domu o świcie zbudziło mnie przyrody życie. Wezmę ze sobą małego kotka co go okrutny los spotkał. Uciekam od kurzu i hałasu prosto przed siebie czym prędzej do lasu. Po niebie płynie obłok purpurowy od strony łąki słychać głos krowy. Wietrze chłodny wieści nieś wpadnij i pozdrów moją wieś . Przydrożne wierzby tłumi las wraz z nami odmierza czas . Ciemne chmury burze zwiastują na pewno deszczem mnie poczęstują Wracać do domu już czas idę przez pola żegnając las . Wracam i słyszę serca bicie jutro tu wrócę znowu o świcie. Przyroda ludziom daje życie więc obchodź się z nią należycie.
Joanna Niebrzydowska kl. VI S.P. Czyczkowy; opiekun: Pani Krystyna Stoltmann
WĘDRÓWKA Z PRZYRODĄ
Przyroda nas otacza niczym matki dłonie, pozwala nam oddychać tak jak dziecię w łonie. Wszystko ku wiośnie rwie się do życia radośnie Zieleń króluje nad światem malując dywany pięknych kwiatów. Serca nasze są radosne działa na nie uśmiech wiosny Wszystko wokół się zieleni buzie roześmiane mieni. Wiosna do nas zawitała by przyroda wypiękniała Cudowny ten świat cały i jest dla nas podziwem chwały Kossak konie malował w plenerze Mickiewicz pisał piękne poezje. Wszystko zachwyca nas dookoła niebo uchyla swego czoła To wody pełne życia lasy dzikiej zwierzyny, spod ziemi się wychyla kwiatek od żonkila, krokusy i przebiśniegi. My zachwyceni w tym pięknym świecie, tym co stworzyła natura jak wiecie.
Michał Leper kl.V S.P. Czyczkowy; opiekun: Pani Krystyna Stoltmann
Odkryć piękno Ludzka łza kropla wody to dzieło wielkiej przyrody. Serce człowieka mocno bije przyroda wciąż wokół nas żyje. Płynie sobie kręta rzeka podobnie do życia człowieka. Gdy serce ludzkie bić przestanie trzeba żyć dalej nowy dzień nastanie. Starych drzew się nie przesadza pomyśl czy komuś to przeszkadza. Człowiek i przyroda to przyjaciele człowiek przyrodzie zawdzięcza tak wiele. Piękny motylek sobie leci z daleka słychać wesoły głos dzieci. Kochać przyrodę uczyć dzieci trzeba nie można bez niej żyć jak bez kawałka chleba. Liście z drzew spadają ptaki jajka składają. Owoce dojrzewają kwiaty rozkwitają spójrzcie jaki nasz świat jest bogaty. Chcesz przyrodę czystą mieć nie wystarczy tylko chcieć. Szanuj przyrodę jak własne życie jak podpowiada Ci serca bicie.
Sylwia Westfal kl. VI S.P. Czapiewice; opiekun: Maria Michalak- Kimel
Na tym naszym Wielkim Świecie w każdej dziurze ludzi znajdziecie. A ci ludzie to takie Zjawiska, że wciąż niszczą swoje środowiska. Ciągle drzewa wycinają i gdzieniegdzie śmieci, jak tylko mogą- wyrzucają. Ludzie myślą, że są tacy mądrzy! Lecz ta ich Zuchwałość do niczego nie dąży... Chcą mieć lotniska, miasta i parki, wykorzystując ku temu najgłębsze zakamarki, byleby tylko TO mieć. Potem Człowiek dziwi się, dlaczego wioski takie zatłoczone, czemu drzewa już nie takie zielone... Odpowiedź jest tylko jedna: WINNY jest CZŁOWIEK! Przy nim nawet każda roślina bywa często mizerna.
|